Mis on kiirlaen?

Kiirlaen on uudne laenutoode, mis on maailmas eksisteerinud vaid mõned aastad. Kiirlaenud on erilised seetõttu, et taotlemiseks on vaja vaid isiku tuvastamist läbi elektrooniliste kanalite ning mõne minutiga laekub laenusumma kliendi kontole. Uudsuse tõttu on kiirlaenud ja sms laenud saanud rohkesti tähelepanu meedias, kuid vähest kajastamist seadusandluses.

Kuna enamus kiirlaenude pakkujatest ei kvalifitseeru krediidiasutusena, pole tarbijakaitse huvides kiirlaenude turgu Eestis reguleeritud. Laenulepingute sõlmimisel laenuandjatega tuleb lähtuda vaid võlaõigusseadusesse kirja pandust. Riiklik reguleerimatus muudab kiirlaenude väljastamise riskantseks äriks laenupakkujatele, ning sellest ja taotlemise mugavusest tulenevalt on kiirlaenude aastane intressimäär üldjuhul kordades kõrgem tavapärasest laenust.

Laenuvõtja jaoks on olemas mitut erinevat sorti kiirlaenusid. Nendeks on SMS laen ja kiirlaen internetis. Viimastel aegadel on laenupakkujatel kombeks SMS laenude puhul küsida laenajatelt nende isikuandmete kinnitamist elektrooniliselt enne SMS teel laenu väljastamist.

Kiirlaenude tähtajad jäävad üldjuhul mõne kuu piiresse, ning aastaseks keskmiseks intressimääraks on 300%-400%. Paljud laenupakkujad võimaldavad enda pikemaajalistele klientidele ja püsiklientidele soodsamaid intressimakseid ja tavapärasest maksimumist (5000 krooni) suuremaid summasid.

Üldjuhul saadakse peale taotlemist enda kontole laenusumma näiteks 1000 krooni, mille peab tagasi maksma näiteks 1 kuu jooksul. Lisaks 1000 kroonile peab klient tagasi maksma ka teenustasu, mis jääb üldjuhul 300 krooni lähedale. Seega on kuu aja pärast kokku vaja laenuvõtjal tagasi maksta 1300 krooni. Sellisel juhul kujuneb aastaseks intressiks 350%, mis on kordi rohkem, kui universaalpankade poolt krediitkaartidele pakutav ca 18% intressimäär.

Valminud on seadus, mille kohaselt on tulevikus kiirlaenude pakkujatel kohustuslik näidata laenu reklaamis ka krediidi kulukuse määr. Krediidi kulukuse määr näitabki laenu maksumust koos kõikvõimalike teenustasudega. Uus reklaamiseadus jõustub 1. Novembrist 2008.a.

Enne kiirlaenu taotlemist.

•  Vaata, kas on ka kiirlaenust soodsamaid võimalusi

•  Tutvu erinevate laenupakkujate intressimääradega siin

•  Uuri, kas saad välja valitud laenupakkujalt laenu ka Sulle sobival kellaajal

•  Vali periood, mille jooksul saad kindlasti laenusumma tagastada.

Kiirlaenude intressid

Euribor
kuupäev vormis kuu-päev-aasta
REKLAAM
Laenukalkulaator
Summa:
EUR
Periood:
kuud
Intress:
%
Kuumakse:
EUR
Vajad abi? Küsi meilt!